کتابخانه تخصصی گروه جغرافیا با دارا بودن حدود 3000 جلد کتاب و مجله، روزانه مورد استفاده بسیاری از دانشجویان رشته جغرافیا و سایر رشته ها است. بخش اعظم کتب موجود در این کتابخانه اهدایی استاد بزرگوار و پدر علم جغرافیای نوین ایران، مرحوم پروفسور محمدحسن گنجی می باشد. کارگاه GIS در طبقه همکف دانشکده ادبیات و علوم انسانی ابتدای سالن غربی قرار گرفته است.

 

مسئول کتابخانه تخصصی گروه: خانم راضیه آرزومندان

شماره تماس داخلی: 488

ganji 2

 

ganji 1

مسئول مرکز بیرجند شناسی: خانم دکتر زهرا علیزاده بیرجندی

در این مرکز اسناد و مدارک مختلفی شامل کتاب، روزنامه های قدیمی، مجلات، پایان نامه و سایر مطالبی که در مورد شهرستان بیرجند به طبع رسیده است، نگهداری می گردد. اين رکوردها چندين سال قبل توسط يک محقق در کتابخانه پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي جمع آوري شده و اکنون اين منابع در اختيار محققان، پژوهشگران و دانشجويان تحصيلات تکميلي قرار دارد.

مرکز بیرجندشناسی در طبقه همکف دانشکده ادبیات و علوم انسانی و در محل کتابخانه دانشکده واقع شده است.

دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه بیرجند، در سال 1369 با پذيرش دانشجو در دو رشته زبان و ادبيات فارسي و علوم تربيتي (گرايش برنامه ريزي درسي) و با 7 نفر عضو هيات علمي شروع به فعاليت نمود. به تدريج با افزوده شدن رشته هاي كتابداري و اطلاع رساني، تربيت بدني و علوم ورزشي و تاريخ، فعالیت های آموزشی دانشکده گسترش یافت. با آغاز دوره هاي تحصيلات تكميلي و راه اندازي كارشناسي ارشد ادبيات فارسي و علوم تربيتي به فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي خود ادامه داد و با جذب اعضاي هيات علمي در رشته هاي مختلف و همچنين گزینش و جذب اساتید بورسيه و اعطاي ماموريت تحصيلي به اعضاي هيات علمي با مرتبه مربي، به ترميم و ارتقاء توان علمی اعضاي هيات علمي اقدام گرديد.

در طي سال هاي دهه 80 رشته هاي ديگري از زيرمجموعه علوم انساني همچون جغرافیا در دو گرایش برنامه ریزی روستایی و برنامه ریزی شهری، حقوق، علوم سياسي، فلسفه و كلام اسلامي، روانشناسي، مديريت آموزشي، مترجمي زبان انگليسي و ادبيات انگليسي در مقطع کارشناسی ایجاد شد. دانشکده در رشته هاي كتابداري و اطلاع رساني، جغرافيا (گرايش برنامه ريزي روستايي)،‌ تربيت بدني و علوم ورزشي،‌ تاريخ «گرايش ايران اسلامي»، مترجمي زبان انگليسي، روانشناسي تربيتي، زبانشناسي همگاني و زبان و ادبيات عرب و فلسفه و كلام اسلامي در مقطع كارشناسي ارشد پذیرش دانشجو داشته است. در سال 1390 نیز رشته ادبيات فارسي در مقطع دكتري در اين دانشكده دایر گردید.

در سال 1386 دو دانشكده "علوم تربيتي و روانشناسي" و "تربيت بدني و علوم ورزشي" از اين دانشكده منتزع گرديد.

در حال حاضر دانشكده ادبيات و علوم انساني با 10 رشته كارشناسي (زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، تاریخ، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، حقوق، علوم سیاسی، فلسفه و کلام اسلامی، پژوهشگری علوم اجتماعی)و 13 رشته كارشناسي ارشد ( زبان شناسی همگانی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، ادبیات تطبیقی، زبان و ادبیات عرب، تاریخ ایران اسلامی، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، جغرافیای سیاسی، مخاطرات محیطی، علوم سیاسی، فلسفه و کلام اسلامی، نهج البلاغه و جامعه شناسی) و یک رشته دكتري (زبان و ادبیات فارسی) فعال می باشد.

اين دانشكده هم اكنون داراي 56 عضو هيات علمي در مرتبه هاي استاد، دانشیار، استاديار و مربی است که به فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي و اجرايي مشغول مي باشند.

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
 تاریخ  - 2 1 5
 جامعه شناسی  - 5 3
جغرافیا - 2 6 1 9
حقوق - - 5 - 4
زبان انگلیسی - 1 4 1 6
زبان و ادبیات فارسی 1 6 8 - 15
علوم سیاسی - - 3 2 5
فلسفه و کلام اسلامی - - 3 - 3
معارف اسلامی - - 3 1 4
           
جمع - 11 38 7 56
رشته های تحصیلی موجود به تفکیک رشته و تعداد دانشجویان
گروهگرایشکارشناسیکارشناسی ارشددکتریجمع
زبان و ادبیات فارسی   زبان و ادبیات فارسی 177  78  26   281
زبان و ادبیات عرب  26   26
ادبیات تطبیقی  - 34   34
تاریخ تاریخ  167 - 167 
تاریخ ایران اسلامی  -  38 38 
 جامعه شناسی دانش اجتماعی مسلمین  - 23  23 
پژوهشگری علوم اجتماعی  46 46 
 جغرافیا جغرافیا و برنامه ریزی روستایی  156  156 
جغرافیا و برنامه ریزی شهری  78  78
جغرافیا و برنامه ریزی روستایی (مدیریت توسعه پایدار)  28   - 28
جغرافیای سیاسی  18   - 18
حقوق حقوق 217   - 217
زبان انگلیسی مترجمی زبان انگلیسی  186  45  231
زبان و ادبیات انگلیسی  155  155
زبان شناسی  47  47
علوم سیاسی علوم سیاسی 214  25  239
فلسفه و کلام اسلامی فلسفه و کلام اسلامی 154  34  188
معارف اسلامی نهج البلاغه  28  28
 جمع  -     26  2000 

 

 

مدیر گروه پژوهشی مطالعات افغانستان: آقای دکتر احمد بخشی

siyasi

با توجه به همجواری استان خراسان جنوبی با کشور افغانستان، مرکز مطالعات افغانستان در سال 1387 برای انجام فعاليت‌هاي ‏پژوهشي و آموزشي مرتبط با حوزه‌هاي مختلف افغانستان شناسی در دانشگاه بيرجند افتتاح شد. فعالیت های پژوهشی این مرکز از سال 1391 با قوت بیشتری پیگیری می شود. مرکز مطالعات افغانستان مرکزی بین رشته ای بوده و آمادگی انجام طرح های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و ... مرتبط با حوزه افغانستان را دارد و تمامی دانشجویان در رشته های مختلف می توانند در آن فعالیت نمایند.

گروه پژوهشی افغانستان در تاریخ 2/12/1382 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه بیرجند تاسیس گردید. همگام و همراه با تدوین سند چشم انداز توسعه كشور، گروه پژوهشی افغانستان، افق های ارزشی را به عنوان مبنا در سه حیطه اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی به عنوان چشم انداز آتی ترسیم نموده است. در این افق تأكید بر اصل تعامل اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی با كشورافغانستان مورد توجه قرار گرفته تا منافع متقابل جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان در سایه انجام تحقیقات كاربردی معنا و مفهوم یابد.

 از اهداف  گروه پژوهشی افغانستان می توان موارد زیر را برشمرد:

اجرای طرحهای پژوهشی مورد نیاز كشور  و استان در زمینه مسائل افغانستان، ارائه مشاوره علمی و فنی در زمینه مسائل مربوط به افغانستان برای نهادهای عمومی و خصوصی، همكاری با مراكز علمی و پژوهشی در داخل و خارج از كشور با رعایت مقررات و ضوابط مربوطه ، بررسی و شناسایی نیازهای پژوهشی مربوط به افغانستان، برگزاری مجامع علمی- پژوهشی در سطح ملی و بین المللی و دو جانبه در جهت انجام مأموریت گروه، برقراری ارتباط با پژوهشگران ، متخصصان ، مبتكران ، و متفكران در مراكز علمی و پژوهشی داخل و خارج و فراهم كردن امكان استفاده از همكاری آنان در راستای اهداف گروه پژوهشی، انتشار نتایج پژوهشی به صورت كتاب ، مجله علمی-پژوهشی و نظایر آن، تدریس درس سیاست و حکومت در افغانستان، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت در مورد مسائل افغانستان، راه اندازی رشته مطالعات منطقه‌ای با گرایش افغانستان.

این گروه طرح های پژوهشی را به انجام رسانده و یا در دست انجام دارد:

طوایف چهار ایماق و نقش سیاسی، اقتصادی و نظامی در عصر قاجار، بررسی نقش کانون های تصمیم گیری در قانون اساسی جدید افغانستان، باستان شناسی روایی سیستان ایران و افغانستان، روابط سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی امیرنشینان قاینات با حکمرانان افغان در دوره قاجار،  امکان سنجی حضور آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر استان خراسان جنوبی در کشور افغانستان ( در دست اجرا).

سایر اقدامات گروه پژوهشی افغانستان به شرح زیر می باشد:

برگزاری نشست های دورهای تحت عنوان  ظرفیت سنجی خراسان جنوبی در گسترش روابط با افغانستان( 4 مورد)،  مشارکت در همایش ها و سمینارها مانند خراسان جنوبی، نظم و امنیت،  همایش بین المللی امنیت انسانی در غرب آسیا، همکاری با فصلنامه دانش انتظامی خراسان جنوبی، اخذ مجوز درس سیاست و حکومت در افغانستان و تدریس آن در رشته علوم سیاسی( لازم به ذکر است که این درس برای اولین بار در کشور در دانشگاه بیرجند  از سال 1392تعریف و تدریس گردیده است)،  پیگیری فصلنامه مطالعات افغانستان، برگزاری نشست بررسی روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات داخلی،منطقه ای و بین المللی با همکاری نهادهای ملی و استانی

فعالیت های مشترک نمایندگی وزارت امور خارجه و دانشگاه بیرجند در استان ( نگاه به  حال و آینده) همکاری در : 

معرفی ظرفیت های استان خراسان جنوبی به دنیا به ویژه کشورهای همسایه با اولویت افغانستان

ایجاد بستر مناسب برای تعامل بازرگان، فعالان حوزه صنعت، علم و... استان با سایر کشورهای جهان،  تلاش مشترک  برای ایجاد شورای روابط خارجی در استان، معرفي ايرانيان خارج از كشور علاقمند به سرمايه گذاري در استان،  تلاش در راه اندازی شعبه دانشگاه بیرجند در افغانستان،  تلاش به منظور جذب دانشجویان کشور افغانستان در دانشگاههای استان، برقراری دوره های کوتاه مدت برای مدیران و علاقه مندان به موضوعات اداری، کشاورزی، فنی و حرفه ای، پزشکی در ایران و افغانستان،  فعال نمودن توریسم درمانی در استان

 

گروه پژوهشی افغانستان نشست یک روزه روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات داخلی  منطقه‌ای، بین‌المللی را با اهداف زیر برگزار نموده است: 

الف: داخلی و  دو جانبه

تقویت و گسترش روابط دو جانبه ایران و افغانستان

امکان سنجی و بهره برداری از فرصت های بالقوه و بالفعل در روابط دو کشور

گسترش همگرایی منطقه ای

گردهمایی متخصصین و صاحبنظران ایران و افغانستان

ب: استانی

شناسایی ظرفیت ها و فرصت ها روابط به مقامات و کارگزاران استان

استفاده از ظرفیت ها ی فرهنگی، اقتصادی و سیاسی برای کاهش تهدیدات و افزایش فرصت  استان در برقراری روابط

هم اندیشی و تعامل مسئولین استان با متخصصین و سیاستگزاران  کشوری 

ج: دانشگاهی

انجام ماموریت محوله به گروه پژوهشی افغانستان

معرفی دانشگاه بیرجند به عنوان قطب  دانشگاهی مربوط به حوزه افغانستان در داخل کشور

همکاری در چاپ فصلنامه مطالعات افغانستان( در حال پیگیری برای مجوز)

تلاش برای راه اندازی انجمن مطالعات  افغانستان و ثبت آن در دانشگاه بیرجند

 گزارش نشست بررسی روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات داخلی، منطقه ای و بین المللی

بخش اول گزارش بخش دوم گزارش بخش سوم گزارش